سکس‌تراپی

سکس‌تراپی چیست؟سکس‌ تراپی در درمان چه مشکلاتی استفاده می‌شود؟

 • فعالیت‌های جنسی، تجربه‌های پیچیده و چند بعدی هستند که مؤلفه‌های عاطفی، ذهنی، شناختی، جنسی و فیزیکی را در بر می‌گیرند. فعالیت جنسی، یکی از عوامل تعیین کننده در میزان رضایت شما از زندگی است و بر روی سلامت جسمی، جنسی و روانی شما اثرگذار است. با این وجود، برخی از افراد اگر در زمینه جنسی دارای مشکلاتی باشند صحبت کردن در مورد آن برایشان بسیاردشوار است و از آن خجالت می‌کشند. در واقع، سکس‌تراپی آنلاین روش درمان مناسب برای افرادی است که مراجعه‌‌ی حضوری به سکس­تراپیست برایشان سخت است. در این مقاله به توضیح سکس‌­تراپی و کاربرد آن، و مزایای سکس‌تراپی آنلاین می‌پردازیم.

  سکس ­تراپی چیست؟

  سکس‌­تراپی، مجموعه‌ای از روش‌ها و راهبردهای درمانی است که برای ارتقای عملکرد جنسی و بهبود اختلالات جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سکس ­تراپی، معمولاَ ترکیبی از دارو درمانی و درمان روانشناختی است. در سکس‌­تراپی، هدف، بهبود اختلالات جنسی و ارتقای عملکرد جنسی و داشتن یک زندگی جنسی سالم، با کیفیت و فعال است. در سکس­ تراپی، همزمان به علل زیست شناختی، روانشناختی و زیربنای اجتماعی و فرهنگی مشکل فرد پرداخته می‌شود و تمامی این جنبه‌ها، توسط سکس‌­تراپیست مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

  سکس ­تراپیست به چه کسی گفته می‌شود؟

  سکس‌تراپیست، روانشناس، پزشک متخصص، روان­درمانگر و یا متخصص سلامت روانی است که علاوه بر آموزش‌های معمول در درمان اختلالات روانی، در حوزه‌ی اختلالات جنسی و حل مشکلات مرتبط با رابطه‌ی جنسی و مسائل جنسی نیز آموزش دیده و مهارت کسب کرده است.

  سکس­ تراپی در درمان چه مشکلاتی استفاده می‌شود؟

  سکس­‌تراپی، در درمان انواع مشکلات و اختلالات جنسی، با ریشه‌ی روانشناختی، استفاده می‌شود. همچنین در حل مشکلات زندگی و مشکلات رابطه، که مرتبط با رابطه‌ی جنسی هستند نیز، مؤثر و کاربردی است.

  سکس‌­تراپی در حل مسائل و مشکلات فیزیکی و جسمی که عملکرد جنسی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. برای مثال، زمانی که فرد اختلالات هورمونی دارد و سطح هورمون‌های جنسی‌اش دچار تغییر و اختلال شده، نیاز به مراجعه به پزشک متخصص دارد تا در قدم اول بتواند علل زیربنایی فیزیکی بیماری‌اش را ریشه یابی و درمان کند.

  موارد زیر از جمله مسائلی هستند که سکس‌­تراپی می‌‌تواند به حل آنها کمک کند:

  • سواد و آگاهی جنسی و تصحیح کردن اطلاعات غلط جنسی و باورهای نادرست
  • درمان تروماهای جنسی
  • درمان اضطراب و احساسات شرم و گناه مرتبط با مسائل جنسی
  • کمک به درمان اختلال هویت جنسی و جهت گیری جنسی
  • مشکلات و اختلالات جنسی که ریشه در مسائل فرهنگی و باورهای دینی و مذهبی دارد
  • حل مشکلات صمیمیت و مشکلات ارتباطی بین زوجین
  • کمک به افرادی که تصویر بدنی غلطی دارند و ایجاد تصویر بدنی واقع بینانه‌تر
  • درمان اختلال بیش فعالی جنسی
  • درمان اعتیاد به پورن

  سکس‌تراپی

  در جلسات سکس‌­تراپی چه اتفاقی می‌افتد؟

  طی جلسات سکس­ تراپی، مراجع و سکس تراپیست، به شناسایی و تغییر باورها و رفتارهایی می‌پردازند که در زندگی جنسی فرد اختلال ایجاد کرده است. مراجعه به سکس تراپیست، می‌تواند به صورت تکی و یا با شریک عاطفی و جنسی فرد، صورت بگیرد. در جلسات سکس تراپی، سکس تراپیست، سؤالاتی می‌پرسد که حوزه‌های زیر را در بر میگیرد:

  • تاریخچه‌ی جنسی و جسمی فرد
  • سواد و اطلاعات جنسی
  • باورهای فرد در مورد مسائل و رابطه‌ی جنسی
  • دغدغه‌های جنسی فرد

  از آنجایی که صحبت کردن، یکی از ارکان اصلی در درمان روانشناختی است، نیاز است که مراجع بتواند فعالانه در فرآیند درمان شرکت کند و در مورد مسائل و مشکلاتش با سکس تراپیست صحبت کند.

  صحبت کردن در مورد مسائل جنسی، برای بیشتر افراد ممکن است عجیب باشد و فرد احساس راحتی نکند. سکس تراپیست این نکته را در جلسات سکس­ تراپی، مورد توجه قرار می‌دهد و سعی می‌کند فضای امنی برای مراجع ایجاد کند که مراجع بتواند بدون ترس از قضاوت، در مورد مسائل جنسی صحبت کند.

  سکس تراپیست ممکن است تمرین و تکلیف در منزل( شمال فعالیت‌ها و تمریناتی که فرد باید در فضای خصوصی، با شریک جنسی خود و یا به تنهایی انجام دهد) به مراجع بدهد. بنابراین بخشی از درمان در خارج از اتاق درمان انجام می‌شود. بسیار مهم و کلیدی است که افراد بدانند، جلسات سکس تراپی، بدون هرگونه تماس فیزیکی و یا فعالیت جنسی بین مراجع و سکس تراپیست انجام می‌شود. در صورتی که با چنین مواردی رو به رو شدید باید فورا جلسات خود را قطع کنید و در صورت نیاز به مراجع ذی­صلاح شکایت کنید.


  مقاله پیشنهادی «اختلال جنسی چیست؟ و انواع اختلالات جنسی کدامند؟»


  سکس تراپی آنلاین

  سکس تراپی، به روش آنلاین، طی سالهای اخیر بسیار رایج شده است و به دلیل صرفه جویی در هزینه و زمان، انتخاب بسیاری از زوجین است. با گسترش امکانات و به وجود آمدن شبکه‌ها و پلتفرم‌های مختلف برای برقراری ارتباط، امکان داشتن جلسات سکس تراپی به صورت آنلاین برای بسیاری افراد ایجاد شده و از این طریق می‌توانند با سکس تراپیست دلخواه خود، در هر جایی که باشد جلسات درمانی داشته باشند.

  مزایای سکس تراپی آنلاین

  ارتباط آسانتر: بسیاری از مشکلات و مسائل جنسی، به دلیل ضعف در مهارت‌های ارتباطی افراد به وجود می‌آید. ارتباط غیر حضوری و آنلاین، می‌تواند فضای راحت‌تری برای افراد ایجاد کند که بتوانند بدون دغدغه و به راحتی در مورد مشکلات جنسی خود صحبت کنند.

  امکان انتخاب سکس تراپیست دلخواه: فضای مجازی و آنلاین، این امکان را برای افراد ایجاد کرده است که بتوانند جستجو کنند و در هر زمینه‌ای درمانگر دلخواه خود را انتخاب کنند.

  نبود برچسب بیماری: صحبت کردن در مورد مشکلات و اختلالات سلامت روان، همواره با برچسب و انگ همراه بوده است و این موضوع در مورد مسائل جنسی، بیشتر نیز هست. دریافت مشاوره و سکس تراپی آنلاین به افراد در دور ماندن از فضای برچسب زدن و قضاوت کمک زیادی می‌کند.

  در دسترس بودن و راحتی: امکان دریافت مشاوره و سکس تراپی، به صورت آنلاین و در فضای خصوصی و راحت منزل، به ویژه برای افرادی که مراجعه به سکس تراپیست برایشان سخت است و مدام در شک و دودلی هستند، انتخاب را راحت­تر کرده و فرد به احتمال بیشتری برای درمان اقدام می‌کند.

  نتیجه‌گیری

  علی­رغم مزایایی که سکس‌تراپی آنلاین دارد، بسیاری از افراد، همچنان باورهای غلطی نسبت به این موضوع دارند و عقیده دارند درمان حضوری، نتیجه‌ی بهتری دارد. برخی افراد نیز نسبت به امنیت فضای مجازی در شک و تردید هستند و از فاش شدن اطلاعات شخصی خود، ترس دارند.

  نتایج مطالعات نشان داده است که از لحاظ اثربخش بودن تفاوتی بین سکس‌تراپی آنلاین و حضوری وجود ندارد. همچنین با پیشرفت تکنولوژی و شبکه‌های ارتباطی، شبکه‌های امنی برای این کار وجود دارد و جای نگرانی نیست. در صورتی که صحبت کردن در مورد مسائل جنسی برای شما سخت است و یکی از چالش‌های شما در مراجعه به سکس تراپیست است، سکس تراپی آنلاین گزینه‌ی خوبی برای شماست.

  خدمات آنلاین مشاوره ازدواج

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۳ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #