آنچه در مورد سن ازدواج باید بدانید

آنچه در مورد سن ازدواج باید بدانید

 • این سوال که آیا من به سن ازدواج رسیده‌ام یا نه و اینکه چه سنی برای ازدواج مناسب است جزء سوالات متداولی هستند که افرادی که قصد ازدواج دارند از خود می‌پرسند. برخی افراد عنوان می‌کنند که پسر یا دختر هر چه زودتر ازدواج کنند زودتر سروسامان می گیرند و در زندگی جلوترند. اما برخی دیگر بر این عقیده‌اند که افرادی که در سن بالا ازدواج می‌کنند، زندگی بهتری دارند و در زندگی زناشوئی موفق‌ترند.

  بهترین سن ازدواج، چه سنی است؟

  منابع مختلف سنین مختلفی را به عنوان بهترین سن ازدواج ذکر می کنند. اگر بخواهیم میانگینی از سن ذکر شده در این منابع داشته باشیم، شاید25-20 سال برای دختران و حدود 29-25 سال برای پسران قابل ذکر باشد. واقعیت این است که سن ازدواج برای افراد مختلف، متفاوت است. برخی افراد در حدود 25-20 سالگی می توانند ازدواج کنند و زندگی موفقی نیز داشته باشند. اما برخی دیگر حدود 40-35 سال نیز برایشان سن مناسبی برای ازدواج نیست.

  سن مناسب برای ازدواج برای هر فرد بستگی به میزان بلوغ و پختگی فکری، هیجانی و اجتماعی او دارد. فردی که بلوغ و پختگی رسیده است معمولا هدفمند، توانمند و مسئولیت‌پذیر است. این فرد می‌تواند روابط طولانی مدت و تقریبا باثباتی با دیگران برقرار کند و از مهارت‌های اجتماعی خوبی برخوردار است. فردی که به بلوغ و پختگی برای ازدواج رسیده است می‌تواند هیجانات خود را مدیریت کند و از آنها به نحو مثبتی در زندگی استفاده نماید.

  رزرو تلفنی وقت مشاوره : 09107601980

  هر زمانی که فرد به بلوغ فکری، اجتماعی و هیجانی رسیده باشد، اگر شرایط لازم دیگر هم برای ازدواج مهیا باشد، سن ازدواج مناسبی برای فرد محسوب می‌شود و در صورت انتخاب مناسب همسر می‌تواند زندگی زناشوئی موفقی داشته باشد. اما لازم به ذکر است که موفقیت زندگی زناشوئی مدیون داشتن بلوغ فکری، هیجانی و اجتماعی در طرف مقابل نیز هست. به همین دلیل فردی که قرار است ازدواج کند ، باید به دنبال شناسایی این پختگی و بلوغ در طرف مقابل نیز باشد.

  اختلاف سنی زوجین باید چند سال باشد؟

  یک مورد دیگر در خصوص سن ازدواج مربوط به میزان اختلاف سنی زوجین می‌شود. بهتر است که اختلاف سنی زوجین بیشتر از 5-4 سال نباشد، چرا که این اختلاف سنی باعث اختلاف دیدگاه ها در نگرش آنها نسبت به مسایل مختلف می‌گردد. هر چه دیدگاه‌های زوجین نسبت به مسائل اخلاقی، اقتصادی‌، سبک زندگی و …. به هم نزدیک‌تر باشد‌، پیش آگهی آن ازدواج می‌تواند بهتر باشد.

  یک نکته‌ی دیگر که در خصوص اختلاف سنی زوجین قابل ذکر است، این است که میزان تفاوت سنی زوجین و سن آنها بستگی به میزان پختگی آنها دارد. مهم این است که طرفین در شناخت پیش از ازدواج به این نتیجه برسند که از نظر پختگی تقریباً در یک سطح قرار دارند و اختلاف فاحشی بین آنها از نظر پختگی و نگرش‌شان به مسائل مختلف در زندگی وجود نداشته باشد.

  در این مقاله سعی شد در مورد سن ازدواج در زنان و مردان صحبت کنیم. شما می‌توانید در مورد ملاک‌ها و نکات مهم دیگر در ازدواج به مجموعه مقالات ازدواج موفق مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای ارزیابی شرایط در طرف مقابلتان از مشاوره تخصصی دکتر مژگان لطفی استفاده نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #