همسر دروغگو

با همسر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟ | نحوه برخورد صحیح با همسر دروغگو

 • همانطور که می­‌دانید صداقت و اعتماد پایه و اساس ازدواج است. هنگامی که زن یا شوهر دروغ می­‌گویند، در اصل، پایه و اساس ازدواج را از بین می­‌برند. زندگی با همسر دروغگو باعث از بین رفتن اعتماد بین زوجین می‌شود. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که از کجا بفهمیم همسرمان به ما دروغ می­‌گوید؟ یک شخص دروغگو چه ویژگی­‌هایی دارد؟ رو­ به ­رو شدن با این مسئله بسیار سخت است و فهمیدن اینکه همسرتان به شما دروغ می‌­گوید می­تواند بسیار دردناک باشد. اگر اخیرا متوجه دروغ گفتن همسر خود شده‌اید و یا به او شک کرده‌اید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در ادامه ویژگی­‌های زن یا شوهر دروغگو را بیان می­‌کنیم و آسیب‌­هایی که زندگی با یک همسر دروغگو ایجاد می‌کند را بررسی می‌کنیم.

  ویژگی­‌های همسر دروغگو

  ممکن‌­است سال­‌های زیادی با همسرتان زندگی کرده باشید و به شناخت خوبی از او دست یافته‌ ­باشید، اما باز هم فهمیدن این که به شما دروغ می­‌گوید، برایتان دشوار باشد. برای این که مطمئن شوید همسرتان دروغ می­‌گوید، توجه به زبان بدن او می­‌تواند کمی به شما کمک کند. البته توجه داشته باشید، این ویژگی‌­ها احتمالی هستند.

  از تماس چشمی پرهیز کردن

  یکی از رایج‌ترین علامت­های دروغ گفتن، پرهیز از تماس چشمی است. اگر همسر شما هنگام صحبت ­کردن، وقتی که از او سوالی می­‌پرسید، بدون این که به چشمان شما نگاه کند به سوالاتتان جواب می‌­دهد، احتمالا به شما دروغ می‌­گوید. در واقع، اجتناب از تماس چشمی به این معنی است که او نمی‌خواهد به شما اطلاعات کافی دهد و تمایلی به ادامه گفتگو ندارد.

  از جواب دادن طفره می‌رود!

  وقتی از همسر خود سوال می‌­پرسید، و او سوال شما را با سوال جواب می‌­دهد. مثلا می­گوید: چرا این سوال را می‌­پرسی؟ در واقع، می­خواهد بداند شما چه چیزهایی می‌­دانید و یا اینکه خواهان خرید زمان برای خود است.

  لحنش تغییر می­‌کند!

  وقتی همسرتان دروغ می­‌گوید، ممکن است لحنش عوض شود و با همیشه متفاوت صحبت کند. به عنوان مثال، محبت­‌آمیزتر حرف بزند یا خیلی سریع و با لکنت جواب شما را بدهد تا زودتر بحث را تمام کند.

  به یک سوال پاسخ­‌های متفاوتی می‌دهد!

  اگر یک سوال را چندین بار و با فاصله‌­­ی زمانی مثلا چند هفته از همسرتان پرسیدید و هر بار پاسخ متفاوتی از او شنیدید، احتمالا همسرتان به شما دروغ می­‌گوید.

  چرا همسرمان به ما دروغ می‌­گوید؟

  دلایلی برای دروغ گفتن همسرتان وجود دارد. این دلایل برای هر شخص و هر موقعیتی متفاوت است. البته بازهم می‌گویم این دلایل احتمالی هستند و این نکته را در نظر داشته باشید که این دلایل رفتار یک همسر دروغگو را توجیه نمی­‌کنند.

  ·       اینکه خواهان خوب به نظر رسیدن در چشم شما باشد!

  گاهی همسر شما برای جلب نظرتان و حفظ تصویر خود در ذهن شما ممکن است درباره­ برخی از ویژگی‌­های خود دروغ بگوید تا تحسین و احترام شما را برانگیزد.

  ·       از شما خجالت می‌­کشد!

  برخی از افراد از فاش شدن جزئیات زندگی سابق خود حتی مقابل همسرشان خجالت می­کشند. برخی از اتفاقات ممکن است در گذشته­ همسر شما رخ داده باشد که وی علاقه‌ای به صحبت در رابطه با آن نداشته باشد.

  ·       برای جلوگیری از دعوا

  ممکن است شما از یک رفتار خاص همسرتان متنفر باشید. گاهی همسرتان آن رفتار را دور از چشم شما انجام دهد. مثلا از این که همسرتان صورتش را در سینک ظرفشویی بشوید، متنفرید. در این صورت، اگر شما درباره آن از او سوال کنید، احتمالا برای این که بحث یا دعوا پیش نیاید، به شما دروغ خواهد گفت.


  مقاله پیشنهادی «چگونه پس از خیانت روابط خود را ترمیم کنیم؟»


  زندگی با همسر دروغگو چه آسیبی به شما می­‌زند؟

  دروغ گفتن در زندگی مشترک و زندگی با همسر دروغگو عواقب و آسیب­‌هایی به دنبال دارد. دانستن این عواقب می‌­تواند در متوقف­ کردن دروغگویی موثر باشد. مهم­ترین دلیل این که دروغ به رابطه آسیب می­زند این است که باعث بی‌اعتمادی می­‌شود. دروغ گفتن سبب آسیب  دیدن و ترس در همسر شما می­‌شود. در ادامه چند مورد از آسیب­هایی که دروغ به رابطه شما وارد می­‌کند، را بیان می­‌کنیم.

  دروغ سبب از بین رفتن اعتماد می‌­شود!

  اعتماد یکی از پایه‌­های مهم و اساس رابطه خوب محسوب می­‌شود. اگر اعتماد در طرفین وجود نداشته باشد، رابطه به درستی عمل نمی­‌کند. وقتی همسرتان به شما دروغ بگوید، شما احساس آسیب می­‌کنید و این حس را دارید که به شما خیانت شده­ است. به همین علت، رابطه سرد می‌شود و زوجین از یکدیگر دور می‌شوند.

  دروغ مانع گفتگوی مفید می­‌شود!

  وقتی زن و یا شوهر به یکدیگر دروغ می­‌گویند، احساسات منفی در همسر مقابل دیده می­‌شود. همسر دروغگو باعث ایجاد احساساتی نظیر خشم، ترس، اضطراب، ناامیدی و غیره می­‌شود. این احساسات منفی سبب از بین رفتن گفتگوی مفید با همسر می‌شوند. در واقع، دروغ مانع ایجاد ارتباط موثر می­‌شود. همسران برای خلق یک رابطه سالم با ارتباط عمیق با یکدیگر نیازمند هستند.

  یک دروغ باعث ایجاد دروغ‌­های بیشتر می­‌شود!

  وقتی که یک دروغ گفته ­می­‌شود برای سرپوش گذاشتن و فاش نشدن باید دروغ­های بیشتری گفته­ شود و در نهایت فریب فرد ایجاد می‌­شود. یک همسر دروغگو تمام تلاش خود را می­‌کند که دروغ­‌هایش لو نروند؛ چون آشکار شدن حقیقت می‌­تواند عواقب سنگینی به همراه داشته ­باشد. زن یا شوهر دروغگو حقیقت را مخفی می‌­کنند تا موقعیت خود را در برابر همسرش حفظ کند یا همسر خود را ناراحت نکند.

  دروغ اعتماد دوباره را سخت می­‌کند!

  عدم صداقت در زندگی مشترک می­تواند آسیب جدی به اعتماد همسر وارد کند، به طوری که اعتماد دوباره بسیار سخت شده یا خیلی طول بکشد. ممکن ­است این آسیب به قدری عمیق باشد که فرد هیچ تلاشی برای ترمیم رابطه نکند و تصمیم به حفظ آرامش خود کند.

  همسر دروغگو

  با همسر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟

  اگر هر یک از مواردی که در بالا گفتیم در همسر شما صدق می­‌کند، چند نکته­ مفید برای برخورد صحیح با او که می‌­توانید از آنها استفاده کنید را ذکر می‌کنیم.

  یافتن موقعیت‌­هایی که باعث دروغگویی همسرتان می‌شود؟

  الگویی که منجر به دروغ گفتن همسرتان می­‌شود را شناسایی کنید. تحلیل الگوهای دروغ همسر دروغگو یکی از بهترین راه‌­های نزدیک شدن به او و درکش هست. باید دلیل و موقعیتی که باعث دروغ گفتن می­‌شود را بررسی کنید. این درست نیست که سریعا همسر خود را سرزنش کنید. ابتدا، بررسی کنید که به چه علت و در چه موردی دروغ گفته ­است. این کمک می­‌کند تا بهترین روش را برای متوقف کردن دروغ انتخاب کنید و از آسیب به رابطه‌تان هم جلوگیری شود.

  هنگامی که همسرتان دروغ می­‌گوید، خودتان را سرزنش نکنید!

  وقتی می‌فهمید همسرتان دروغ می­گوید و یا متوجه خیانت او می‌­شوید، ممکن است احساس گناه کنید یا خود را سرزنش کنید. شما نباید به خاطر کارهای همسرتان و انتخاب­‌هایش خودتان را سرزنش کنید. در این صورت ­است که می­‌توانید به موقعیت مسلط شده و به اوضاع رسیدگی کنید.

  از خودتان بپرسید که آیا می­‌توانید با حقیقت رو به ­رو شوید؟

  زندگی با یک همسر دروغگو بسیار آزاردهنده است؛ اما رو به ­رو شدن با حقیقت می‌­تواند آزاردهنده‌تر باشد. قبل از این که از همسرتان درباره­ حقیقت بپرسید، از خودتان بپرسید که آیا توانایی شنیدن حقیقت را دارید؟ وقتی که توانایی پذیرش حقیقت را داشته باشید دیگر دروغ آزارتان نمی­دهد.

  از یک زوج‌­درمانگر کمک حرفه‌ای بگیرید!

  اولین قدم مفید برای برخورد با همسر دروغگو کمک گرفتن از یک مشاور حرفه‌­ای است. یک مشاور خوب می‌­تواند به شما کمک کند که احساسات خود را مدیریت کنید و بر درد صدمه­‌ای که دیده­‌اید غلبه کنید. همچنین، مشاور می­تواند وضعیت رابطه شما را ارزیابی کند و بدون این که شما را قضاوت کند یک فضای امن در اختیار شما قرار دهد تا مشکلات خود را بیان کنید. گرفتن مچ همسرتان وقتی دروغ می­گوید هیچ فایده­ و لذتی برای شما ندارد؛ اما بهتر است زودتر با این مسئله رو ­به­ رو شوید تا بتوانید راه مناسبی برای حفظ رابطه و ازدواجتان پیدا کنید.

  جمع‌بندی

  زندگی با همسر دروغگو می­تواند اعتماد را در زندگی مشترک از بین ببرد و شما را در یک چرخه­ سمی قرار دهد. وقتی همسرتان به شما دروغ می­‌گوید به شما آسیب می­‌زند، سبب ایجاد احساسات منفی در شما می‌شود. بهترین نحوه برخورد با همسر دروغگو این است که با همسرتان گفتگو کنید و سعی کنید دو نفره مسائل را حل کنید. همچنین، می‌­توانید برای ایجاد ارتباط بهتر و مدیریت احساسات منفی خود از یک مشاور زوجین کمک حرفه‌­ای بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۱ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #