ترمیم روابط پس از خیانت

چگونه پس از خیانت روابط خود را ترمیم کنیم؟

 • خیانت بحرانی است که زندگی بسیاری از افراد متاهل را ممکن است درگیر کند. پس از پشت سر گذاشتن این بحران، این سوال برای زوجین ایجاد می‌شود که شکاف و گسستی که در روابط‌شان ایجاد شده است را چگونه باید ترمیم کنند؟ آیا می‌توانند به صمیمیت روزهای قبل بازگردند یا خیر؟ در این مقاله به راه‌های ترمیم روابط پس از خیانت می‌پردازیم.

  بازسازی روابط پس از خیانت

  وقتی در یک خانواده، بحرانی به اسم خیانت اتفاق می‌افتد هر یک از افراد درگیر در این ماجرا، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند تا بتوانند با این اتفاق رو به رو شده و آن را پردازش کنند. پس از پشت سر گذاشتن مراحل مختلف ممکن است زوجین به این نتیجه برسند که می‌خواهند دوباره زندگی مشترک خود را آغاز کنند. اما حالا با یک سوال بزرگ مواجه هستند: روابط خود را چگونه ترمیم کنیم؟ آیا اصلا می‌توان به صمیمت روزهای قبل بازگشت یا خیر؟

  واقعیت این است که روابط زناشویی پس از خیانت قابل ترمیم است و زوجین می‌توانند دوباره روابط صمیمی را تجربه کنند. اما به تدریج این فرایند یک‌باره اتفاق نمی‌افتد و نیازمند به کاربردن یک سری راهکار است.

  راهکارهای موثر برای ترمیم روابط پس از خیانت

  راهکارهایی که در ادامه معرفی می شوند به شما کمک می کنند تا بتوانید مجددا روابط صمیمی را در زندگی مشترک خود تجربه کنید. اما توجه داشته باشید که این صمیمت به تدریج ایجاد می‌شود. ممکن است تا مدت‌ها افکار مربوط به خیانت ذهن هر دو نفر را مشغول کند و یا حتی هیجانات منفی دوباره فرد خیانت دیده را تحت تاثیر قرار دهد. این اتفاقات کاملا طبیعی است و به تدریج از شدت افکار و هیجانات منفی کم می‌شود.

  • راجع به موضوع خیانت صحبت کنید

  صحبت کردن در مورد پدیده خیانت به افراد کمک می‌کند تا بتوانند موضوع را به درستی درک و پردازش کنند. اما نحوه صحبت کردن درباره این اتفاق بسیار مهم است. ممکن است برخی از زوجین تصمیم بگیرند هیچ صحبتی راجع به این اتفاق نداشته باشند و یا برعکس همواره، همه جا از این اتفاق صحیت کنند و حتی این کار منجر به مشاجره بین آنان شود.

  هیچ یک از این روش‌ها به افراد کمک چندانی نمی‌کند. صحبت نکردن باعث سرکوب افکار و هیجانات شده و فرد را دچار فرسودگی روانی می‌کند. صحبت کردن همراه با مشاجره نیز منجر به تشدید تعارضات می‌شود. بنابراین بهتر است زوجین با یکدیگر به توافق برسند در هفته 2 تا 3 بار بدون دخالت عوامل مزاحم راجع به خیانت اتفاق افتاده صحبت کنند. از قبل در مورد زمان و مکانی که قرار است گفت و گو صورت بگیرد با یکدیگر صحبت کنید. هنگام گفت و گو، احساسات خود را به طور شفاف بیان کنید. یکدیگر را سرزنش نکنید. برای بیان احساس خود از لفظ من استفاده کنید: وقتی متوجه این اتفاق شدم احساسم … بود. فکر کردم که … .

  ترمیم روابط پس از خیانت

  • برنامه‌ریزی برای انجام دوباره وظایف

  بسیاری از زوجین در هنگام فرایند رو‌یا‌رویی با خیانت بسیاری از فعالیت‌های مشترک خود را قطع کرده و به اصطلاح راه خود را از یکدیگر جدا می‌کنند. فهرستی از فعالیت‌ها و وظایفی که قبل از خیانت بر عهده داشتید تهیه کنید. با همکاری یکدیگر برنامه‌ای طراحی کنید که مجددا فعالیت‌ها و وظایف مربوط به زندگی مشترک را انجام دهید.


  مقاله پیشنهادی «چند نکته طلایی برای بهترشدن رابطه عاطفی»


  • محبت بدون قید و شرط

  نیاز به محبت یکی از نیازهای اساسی انسان‌ها است. در بسیاری از موارد خیانت‌ها به دلیل عدم ارضای این محبت اتفاق می‌افتد. حتی اگر خیانت دلیل دیگری هم داشته باشد ابراز علاقه و محبت بدون قید و شرط کمک بسیاری زیادی به ترمیم روابط زناشویی می‌کند. روزهایی را به ارائه محبت بدون قید و شرط ارائه دهید. همان طوری رفتار کنید که همسرتان دوست دارد. همان لباسی را بپوشید که می‌پسندد. همان غذایی را درست کنید که طرف مقابل دوست دارد.

  • انجام فعالیت‌های لذت بخش و مشترک

  یکی از راه‌های افزایش صمیمت انجام فعالیت‌های لذت بخش و مشترک است. هر یک از طرفین در حین مواجهه با بحران خیانت حجم انبوهی از هیجان‌های منفی را تجربه کرده است و با فشار روانی زیادی رو به رو بوده است، انجام فعالیت‌های لذت بخش و مشترک باعث می‌شود تا افراد هیجان‌های مثبت را نیز تجربه کنند و  تا حدی اثر  فشارهای روانی که با آن مواجه بوده‌اند را خنثی می‌کند.

  در این مقاله سعی شد با ارائه راهکارهای عملی به ترمیم روابط زناشویی پس از خیانت کمک شود. اما چنانچه احساس می‌کنید در کنار آمدن با این موضوع همچنان دچار مشکل هستید و احساس خشم دارید و یا در اجرای این تکنیک‌ها با مشکل رو به رو هستید، می‌توانید از مشاور معتمد کمک بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۹ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #