ازدواج با دختری بزرگتر از خود

ازدواج با دختری بزرگتر از خود | آیا می‌توانم با دختری بزرگتر از خودم ازدواج کنم؟

 • در گذشته رسم بر این بود که برای سن ازدواج باید سن پسر حداقل چند سالی بزرگتر از دختر باشد. این تفاوت سنی برخی اوقات به حدود 12-10 سال هم می‌رسید. اما امروزه این مقدار تفاوت سنی به دلیل ایجاد تفاوت در میزان پختگی و بلوغ زوجین و همچنین ایجاد تفاوت در نگرش‌ها و عقاید نسبت به مسائل مختلفی چون سبک زندگی، مسایل اقتصادی و … می‌تواند آسیب‌زا باشد. اما همچنان که نگرش‌ها نسبت به تفاوت سنی بین زوجین تغییر کرده است، در این مقاله در مورد ازدواج با دختری بزرگتر از خود صحبت می‌کنیم با ما همراه باشید.

  چه دلایلی موجب گرایش به ازدواج با دختری بزرگتر می­‌شود؟

  معمولاً افراد به دلایل مختلفی جذب همدیگر می­شوند. اما برخی از عللی که موجب جذب‌شدن به یک دختر بزرگتر و گرایش به ازدواج با او در افراد می­‌شود عبارتند از:

  • فقدان بلوغ فکری لازم برای ازدواج

  فقدان پختگی و بلوغ عقلی یکی از مهمترین یکی عواملی است که موجب گرایش به ازدواج با دختری بزرگتر از خود در افراد می‌شود. یعنی هرچه افراد از بلوغ عقلی، شخصیتی، اجتماعی و اقتصادی کمتری برخوردار باشند، برای جبران نقایص خود ممکن است تن به این کار داده و با فردی ازدواج کنند که از این نظرات کامل است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «منظور از بلوغ و پختگی در ازدواج چیست؟» مراجعه کنید.

  • داشتن شخصیت وابسته

  وابستگی شخصیتی و اعتماد به نفس پایین نیز یکی دیگر از علل تمایل به ازدواج با دختری با سن بالاتر است. یک فرد دارای شخصیت وابسته در ازدواج با دختری بزرگتر از خود، می‌­تواند حمایت‌های روانی و عاطفی مورد نیاز را از او دریافت کند.

  • برخورداری از وضعیت مالی و شغلی باثبات همسر

  برخورداری از وضعیت مالی و شغلی باثبات، می‌­تواند یک علت دیگر برای تمایل به ازدواج با یک دختر بزرگتر باشد. چرا که افراد در سنین بالاتر معمولاً از موقعیت شغلی و مالی باثبات تری برخوردار هستند. این امر تا حد زیادی می­‌تواند از استرس‌ها و فشارهای اقتصادی و خانوادگی بکاهد. توضیحاتی که در این قسمت ارائه شد به علل  مهم گرایش به ازدواج با دختری بزرگتر از خود، در مردان اشاره داشت. در بخش بعد به مشکلاتی که فراروی چنین ازدواج­‌هایی می­‌تواند باشد، پرداخته شده است. ازدواج یک پسر با دختر بزرگتر از خودش ممکن است مشکلاتی را در زندگی و رابطه زناشوئی آنها پیش آورد که در اینجا در مورد آنها صحبت می‌کنیم.

  مهمترین مشکلات ازدواج با دختری بزرگتر از خود

  ازدواج یک پسر با دختر بزرگتر از خودش ممکن است مشکلاتی را در زندگی و رابطه زناشوئی آنها پیش آورد که در اینجا در مورد آنها صحبت می‌کنیم.

  • ارضاء نشدن نیازهای روانی

  معمولاً زنان و مردان با نیازهای روانی مختلفی به دنیا می­‌آیند. نیاز به حمایت روانی و عاطفی یک نیاز مهم در زنان بوده و به نوعی مهمترین نیازی است که با ازدواج کردن می‌­توانند آن را برآورده نمایند. از این رو، ازدواج کردن با پسری کوچکتر از خود ـ مخصوصاً زمانی که این اختلاف سنی زیاد هم باشد؛ ممکن است برآورده شدن این نیاز را تحت الشعاع قرار داده و تنش­‌هایی را موجب شود. به این نکته نیز باید توجه داشت که هر چه افراد سن و پختگی عقلی بیشتری داشته باشند، احتمال بیشتری دارد که بتوانند از نظر روانی و عاطفی حامی دیگران باشند.


  مقاله پیشنهادی «آشنایی پیش از ازدواج | ۷ ویژگی افرادی که برای ازدواج مناسب نیستند»


  • تفاوت در بلوغ فکری و پختگی

  متفاوت‌بودن افراد از نظر بلوغ فکری و پختگی نیز می‌تواند در میزان رضایت از زندگی مشترک تأثیرگذار باشد. معمولاً رابطه مستقیمی بین سن افراد و بلوغ فکری آنها دیده می‌­شود. اگر زوجین از نظر سنی در سطوح مختلفی باشند، این امر می‌تواند باعث تفاوت نگرش‌ها و عقاید آنها نسبت به مسائل مختلف باشد. بخصوص اینکه چون زنان از نظر رشد روانشناختی در کلیه مراحل زندگی کمی از مردان جلوتر هستند، بزرگتر بودن زن از مرد ممکن است این اختلاف را بیشتر کرده و اختلافات را تشدید نماید.

  مشاوره ازدواج

  • مرد حس می‌­کند که مدام کنترل می­‌شود

  زمانی که در یک ازدواج سن زن بیشتر است، به خصوص زمانیکه این اختلاف سنی زیاد هم باشد؛ ممکن است در او نیاز به کنترل طرف مقابل پدید آید. در چنین شرایطی زن به دلیل تجربه، سن و پختگی بیشتر تلاش می­‌کند شرایط زندگی را کنترل کرده و یا به اصطلاح مدیریت زندگی را یک جانبه به دست گیرد. این امر می‌­تواند برای طرف مقابل بسیار خوشایند نباشد.

  مشکلات گفته شده از جمله شایع‌ترین مشکلات در میان زوجینی است که در آن زن از مرد بزرگتر است. اگر چنین ازدواجی شکل گرفت حتماً هم نباید به دنبال بروز مشکلات در آنها بود، چرا که استثنائاتی در این خصوص وجود دارد. از جمله راهکارهای موفقیت در چنین ازدواج‌­هایی می‌­توان به شناخت دقیق‌تر علت ازدواج خود، شناخت بهتر طرف مقابل و بررسی دقیق مشکلات ارتباطی موجود اشاره کرد. برای موفقیت در این امر و شناخت ماهیت تنش‌­ها می‌توانید از مشاوره‌های دکتر مژگان لطفی استفاده کنید.

  در این مقاله سعی شد در مورد ازدواج با دختری بزرگتر از خود صحبت کنیم. شما می‌توانید در مورد ملاک‌ها و نکات مهم دیگر در ازدواج به مجموعه مقالات ازدواج موفق مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای ارزیابی شرایط در طرف مقابلتان از مشاوره تخصصی دکتر مژگان لطفی استفاده نمایید.

  رزرو تلفنی وقت مشاوره : 09107601980

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #