نگاه مردان به رابطه‌ی جنسی

رابطه‌ی جنسی از نگاه مردان

 • طی سالهای اخیر، صحبت و بحث در مورد جنسیت و روابط جنسی همراه با به چالش کشیدن باورهای قدیمی و شکل گیری و ایجاد باورهای جدید، همراه بوده است. در این مقاله، قصد داریم، در مورد نگاه و باور مردان در مورد رابطه‌ی جنسی، اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم و به این موضوع بپردازیم که نگاه مردان، نسبت به گذشته چه تغییراتی کرده است و چه باورهایی در مورد نگاه مردان به رابطه‌ی جنسی درست و چه باورهایی غلط است و تأثیر عوامل مختلف، از جمله عوامل اجتماعی و تجربیات فردی، را بر روی دیدگاه مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی، مورد بررسی قرار دهیم.

  تأثیر عوامل اجتماعی بر روی دیدگاه مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی

  در طول تاریخ، عوامل اجتماعی، تأثیر گسترده‌ای بر روی نگاه مردان به رابطه‌ی جنسی داشته است و همواره جامعه مردان را به جرأت ورزی و سلطه‌گر بودن در روابط و از جمله رابطه‌ی جنسی تشویق کرده است. نقش‌های سنتی مردانه و زنانه در جامعه، همواره مردان را تشویق می‌کنند که آغازگر شروع یک رابطه‌ی جنسی باشند. هرچند طی سالهای اخیر با گسترش جریانات فمنیستی و افزایش آگاهی در خصوص برابری حقوق زنان و مردان دیدگاه مردان تغییر پیدا کرده است.

  نتایج مطالعات صورت گرفته طی سالهای اخیر، دیدگاه مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی، تغییرات زیادی کرده و علاوه بر جرأت ورزی و سلطه گری به عوامل دیگری از جمله رضایت طرف مقابل، احترام دو طرفه و متقابل و صمیمیت نیز توجه می‌کنند. نتایج این مطالعات نشان داده‌ است که توجه به عوامل گفته شده، نه تنها به ارتقای کیفیت رابطه‌ی جنسی، بلکه به ارتقای کیفیت رابطه‌ی افراد منجر می‌شود.

  نگاه مردان به رابطه‌ی جنسی

  تأثیر تجربیات شخصی و فردی بر روی دیدگاه مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی

  در کنار عوامل و فاکتورهای اجتماعی، تجربیات فردی افراد، تأثیر زیادی بر روی دیدگاهشان نسبت به رابطه‌ی جنسی دارد. تجربیات مثبت و خوشایند در گذشته، منجر به نظرات مثبت نسبت به رابطه‌ی جنسی می‌شود، در حالی که تجربیات منفی، منجر به مشکلات و موانع مختلف در رابطه‌ی جنسی از جمله، مشکل اعتماد، عدم صمیمیت و حساسیت بیش از اندازه می‌شود. عوامل دیگری نظیر ارزیابی فرد از عملکرد جنسی‌اش، تصویر ذهنی که از بدن خود دارد و میزان برانگیختگی، همگی در دیدگاه مرد، نسبت به رابطه‌ی جنسی، مؤثر است.

  تحول دیدگاه مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی طی سال‌های اخیر

  با توجه به تغییر هنجارهای جامعه و افزایش دسترسی افراد به اطلاعات و آموزش، دیدگاه سنتی مردان در مورد رابطه‌ی جنسی دستخوش تغییرات زیادی شده است و باورهای سنتی از جمله اینکه مردها باید آغازگر رابطه‌ی جنسی باشند و یا اینکه تمایلات جنسی مردان از زنان بیشتر است، به چالش کشیده شده است.

  امروزه مردان، تمایلی به چسبیدن به باورهای خشک و قدیمی درباره‌ی رابطه‌ی جنسی ندارند و ترجیح می‌دهند، مستقیما با طرف مقابل خود، در مورد این موضوع صحبت کنند و نظرات و خواسته‌های او را بشنوند. عواملی از جمله، صحبت کردن، ارتباط عاطفی و رضایت جنسی، از جمله عواملی هستند که امروزه، از سمت مردان بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. امروزه دیدگاه افراد نسبت به رابطه‌ی جنسی، به سمت برابری و توجه به حقوق و نیازهای دو طرف، در رابطه‌ی جنسی سوق پیدا کرده است.

  مقاله پیشنهادی: سکس‌تراپی چیست؟سکس‌ تراپی در درمان چه مشکلاتی استفاده می‌شود؟

  برخی از باورهای مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی

  1. فکر کردن در مورد رابطه‌ی جنسی: نیاز به برقراری رابطه‌ی جنسی در مردان یک نیاز قوی است و مردها، وقت زیادی را در روز به رابطه‌ی جنسی فکر می‌کنند و حتی در مورد آن، خیال پردازی‌های مختلفی نیز می‌کنند. البته فکر کردن و خیال پردازی به معنی انجام رابطه‌ی جنسی نیست.
  2. مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی و شریک جنسی خود احساساتی را تجربه می‌کنند و تمایل دارند در مورد این احساسات با شریک جنسی خود صحبت کنند.
  3. رابطه‌ی جنسی برای مردان یک راه ابراز علاقه است: مردان بسیاری، نمی‌توانند احساسات خود را به صورت کلامی به طرف مقابل خود ابراز کنند و ترجیح می‌دهند با کارهایشان علاقه خود را به طرف مقابل نشان دهند، یکی از این راه‌ها، برقراری رابطه‌ ی جنسی است.
  4. مردان از رضایت شریک جنسی خود لذت می‌برند: مردان علاوه بر لذت بردن از رابطه‌ی جنسی، از ایجاد لذت در شریک خود نیز لذت می‌برند. بسیاری از مردان نمی‌دانند که آیا شریکشان نیز از رابطه لذت می‌برد یا خیر و نیاز دارند در مورد این مسأله، مستقیما با طرف مقابل خود صحبت کنند.
  1. مردان از درخواست طرف مقابل برای برقراری رابطه‌ی جنسی استقبال می‌کنند: در گذشته تصور می‌شد که مردان همواره باید برای برقراری رابطه‌ی جنسی اقدام کنند و شروع کننده باشند. اما با تغییرات اجتماعی طی سالهای اخیر، مردان از اینکه گاهی طرف مقابل شروع کننده و درخواست کننده‌ی رابطه‌ی جنسی باشند استقبال می‌کنند.
  2. مردان گاهی در رابطه‌ی جنسی دچار اضطراب می‌شوند: با بالا رفتن سن، ممکن است مردان نسبت به ظاهر فیزیکی خود، توانایی‌ها و مهارت‌های جنسی‌شان دچار شک و اضطراب شوند و احساس کنند دچار کمبود شده‌اند و نیاز به اطمینان بخشی از سمت شریک خود دارند.

  نگاه مردان به رابطه‌ی جنسی

  نتیجه‌گیری

  دیدگاه مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی، یک مسأله‌ی چند وجهی و پیچیده است که همزمان از عوامل اجتماعی و فردی متعددی، تأثیر می‌پذیرد. همگام با تغییر و تحولات اجتماعی، دیدگاه افراد، نسبت به رابطه‌ی جنسی، به سمت برابری و تعامل و ارتباط متقابل پیش می‌رود و باورهای قدیمی و سنتی را به چالش می‌کشد. لازم به ذکر است که دیدگاه واحد و مشترکی بین تمامی مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی وجود ندارد و دیدگاه افراد، بسته به عوامل فرهنگی، خانوادگی و تجربیات شخصی ممکن است متفاوت باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۶ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #