سردمزاجی در زنان

بررسی سردمزاجی در زنان و روش‌­های درمان آن

 • در سال­های اخیر که تعریف سلامتی از نداشتن بیماری به کیفیت زندگی بهتر، رضایت و لذت بردن از زندگی تغییر پیدا کرده، ارضای نیاز جنسی، به طوری که برای فرد توام با رضایت و لذت باشد، به عنوان مولفه‌­ای برای ارتقای سلامت مطرح شده است. در کنار این برخی اختلالات جنسی در بین زنان و مردان شایع است که بر رابطه زناشویی تاثیر می‌گذارد. سردمزاجی در زنان به عنوان یک اختلال در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد، پس با ما همراه باشید.

  سردمزاجی چیست؟

  مشکل جنسی از مشکلاتی است که تعداد زیادی از افراد در طی زندگی خود با آن درگیر هستند. با آن که برخی از افراد به دلیل شرم و حیا ترجیح می‌­دهند درباره مشکل جنسی خود صحبت نکنند، اما آمار نشان می­‌دهد که خیلی از افراد، گاهی در طول عمر خود، ممکن است مشکلاتی را در عملکرد جنسی خود تجربه کنند. به طور کلی مشکلات در عملکرد جنسی می‌­تواند به شکل اختلال در میل جنسی مانند کمبود میل جنسی، اختلال در برانگیختگی یا تحریک شدن در طول فعالیت جنسی و اختلال در تجربه اوج لذت جنسی باشد. مشکلات در عملکرد جنسی در زنان و مردان و تقریبا در تمام سنین دیده می­‌شود. سردمزاجی یکی از مشکلاتی است که ممکن است در عملکرد جنسی زنان به وجود آید.

  سردمزاجی همانطور که از نامش پیداست، به این معنی است که فرد تمایلی برای انجام رابطه جنسی نداشته باشد. افرادی که دچار سردمزاجی هستند، معمولا میل جنسی پایین­‌تری نسبت به بقیه دارند، طوری­که ممکن است این مساله در زندگی مشترک نیز تاثیر داشته باشد و تبدیل به تعارض زناشویی گردد.

  میل جنسی زنان به چه عواملی بستگی دارد؟

  عوامل بسیاری می‌­توانند در میل جنسی زنان تاثیر داشته باشند که سعی می­‌کنیم به مهم­ترین آن­ها اشاره کنیم:

  رابطه عاطفی صمیمی و نزدیک با همسر

  یکی از عواملی که به شدت بر میل جنسی زنان تاثیر دارد، ارتباط عاطفی با همسر است. داشتن یک ارتباط زوجی و صمیمی می‌­تواند تا حد زیادی میل جنسی و عملکرد جنسی زنان را تضمین کند. مشکلات ارتباطی شدید و حل نشده و روابط پر از تنش و تعارض و به طور کلی نداشتن رضایت از رابطه زوجی، عامل بسیار مهمی در کاهش میل جنسی و سردمزاجی در زنان محسوب می‌­گردد.


  مقاله پیشنهادی «۵ کلید طلایی موفقیت در زندگی زناشویی»


  افسردگی و اضطراب

  یکی از مسائلی که در میل و عملکرد جنسی زنان تاثیر زیادی دارد، افسردگی و اضطراب است. یکی از نشانه‌­های مهم افسردگی، کاهش و یا از بین رفتن میل جنسی است. افرادی که افسرده هستند، میل جنسی پایینی دارند. اضطراب نیز بر میل جنسی تاثیر زیادی دارد و زمانی­که فرد استرس و اضطراب زیادی تجربه می‌کند، نمی­‌تواند از نظر جنسی تحریک شود و عملکرد جنسی خوبی داشته باشد.

  تجربه لذت بخش و همراه با رضایت از روابط جنسی قبلی

  یکی از مسائلی که می‌­تواند در میل جنسی زنان تاثیر داشته باشد، نوع روابط جنسی قبلی و میزان رضایت از آن است. روابط جنسی قبلی که همراه با آزار جسمی و روانی برای زنان باشد، می‌­تواند باعث سرد مزاجی گردد. بررسی روابط جنسی قبلی و مشکلات همراه با آن، در مشاوره جنسی بسیار اهمیت دارد. داشتن روابطی که در آن فرد نتواند اوج لذت جنسی را تجربه کند و کاملا از روابط جنسی لذت ببرد، می‌­تواند بر سردمزاجی زن تاثیر داشته باشد.

  تغییرات هورمونی

  تغییرات هورمونی که زنان در طی دوره‌های قائدگی دارند، بر میزان میل جنسی تاثیرگذار است. یائسگی و کاهش هورمون استروژن نیز در میل جنسی تاثیر دارد.

  نشانه‌های سرد مزاجی در زنان

  از مهم­ترین نشانه‌­های سردمزاجی در زنان، نداشتن میل جنسی است. سردمزاجی در زنان همزمان با نداشتن تمایل برای برقراری رابطه جنسی است. افراد سردمزاج هیچ­گونه تمایلی برای شروع رابطه جنسی ندارند و زمانی­که شریک جنسی نیز اقدام به این کار می­‌کند ،تمایلی برای برقراری رابطه ندارند.

  افراد سردمزاج زمانی که رابطه جنسی داشته باشند، ارگاسم یا اوج لذت جنسی را تجربه نمی­‌کنند. علاوه بر این، ممکن است افراد سردمزاج از فرایند رابطه جنسی مانند نوازش­­‌ها و معاشقه نیز لذت نبرند. سردمزاجی ممکن است به صورت موقتی در بعضی افراد به وجود آید که می­‌تواند دلایلی مانند استرس، اضطراب، خستگی، افسردگی و یا به دلیل تنش با همسر باشد.

  سردمزاجی موقتی معمولا با رفع علت به وجود­آورنده، از بین می­رود و نگران­‌کننده نیست. اما اگر سردمزاجی مدت زیادی طول بکشد و تقریبا در تمام موقعیت‌­ها و شرایط وجود داشته باشد، نیازمند مداخله است.

  سردمزاجی در زنان

  علل سردمزاجی زنان چیست؟

  میل جنسی در زنان به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. عواملی مانند وجود افسردگی و اضطراب، عدم صمیمیت عاطفی با همسر، ترس از باردار شدن، ترس از آسیب، تجربه­‌های جنسی ناموفق قبلی، تجربه درد در روابط قبلی، واژینیسموس و … می­تواند بر میل و کارکرد جنسی زنان تاثیرگذار باشد. به طور کلی می‌­توان گفت میل جنسی در زنان رابطه قوی با مسائل روانی دارد، طوری­که مشکلات بین‌­فردی در ارتباط با همسر و وجود حس‌­هایی مانند خشم، ترس، نفرت و … نسبت به همسر می­‌تواند به طور مستقیم بر میل جنسی تاثیر داشته باشد. وجود واژینیموس یا انقباض غیرارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول نیز با مسائل روانی و ارتباطی همبستگی زیادی دارد. خستگی و استرس نیز بر میل جنسی و لذت بردن از روابط جنسی تاثیر زیادی دارد.

  درمان سردمزاجی زنان

  مشاوره و روان­درمانی

  از آنجایی که مسائل جنسی ارتباط نزدیکی با مسائل  روانی و ارتباطی دارند، اولین گام برای درمان سردمزاجی،  بررسی مشکل، شدت آن، موقعیت‌­های برانگیزاننده یا محرک و بررسی رابطه زوجی است. مشاور جنسی، روابط عاطفی طرفین، مشکلات ارتباطی، مشکلات جنسی و میزان رضایت طرفین از ارتباط را بررسی می­‌کند و بر اساس مسائل موجود، ادامه مسیر مشاوره و درمان را مشخص می­کند. خیلی از اوقات، ترسیم رابطه عاطفی زوجین به بهبود و ارتقا رابطه جنسی کمک کرده و مشکلات رفع خواهند شد.

  بررسی کردن مسائل روانی مانند وجود علائم اضطراب، افسردگی و استرس جزئی از فرایند مشاوره جنسی برای رفع سردمزاجی در زنان است. ممکن است هر یک از زوجین به تنهایی نیاز به جلسات مشاوره و روان­درمانی داشته باشند و یا جلسات مشترک به صورت زوج­‌درمانی انجام شود.

  تغییر سبک زندگی و آموزش مهارت­‌های ارتباطی و مهارت­‌های جنسی نیز به فراخور موقعیت و شرایط زوجین انجام خواهد شد. بررسی مشکلات پیشین مانند تجارب تلخ و دردآور در گذشته، سوء استفاده جنسی، تجاوز و یا تعرض جنسی که ممکن است باعث سردمزاجی شده باشد، جزئی از فرایند مشاوره جنسی برای سردمزاجی در زنان است. برخی اوقات ممکن است اولین روابط جنسی زوجین، روابط مناسب و لذت­بخشی نبوده است و این موضوع باعث سردمزاجی شده است.

  رزرو تلفنی وقت مشاوره : 09107601980

  درمان دارویی و هورومون تراپی

  اگر مشکل جسمی و یا هورمونی وجود داشته باشد، مشاور جنسی، زوجین را برای دارو درمانی و هورمون درمانی، به متخصص زنان و زایمان ارجاع خواهد داد.

  سکس تراپی

  گاهی اوقات مشکل سردمزاجی زنان ناشی از نبود مهارت­‌های جنسی و یا ناتوانی هر یک از طرفین برای برقراری مناسب رابطه جنسی است. در این مواردف سکس­تراپی توصیه می­‌شود. سکس‌­تراپیست به افراد نحوه مناسب رابطه جنسی برای رفع مشکلات موجود را آموزش خواهد داد.

  نتیجه گیری

  سردمزاجی در زنان از مشکلات رایج در اختلال­‌های جنسی است. سردمزاجی می­‌تواند علل زیادی از جمله ارتباط عاطفی نامناسب و پرتنش با همسر، روابط جنسی آزاردهنده قبلی، ترس از بارداری و آسیب، مشکلات جسمی و تغییرات هورمونی، تجربه درد در هنگام رابطه جنسی و واژینیسموس داشته باشد. لازم است برای درمان سردمزاجی، مسائل روانی و جنسی نیز مورد بررسی قرار گیرند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #