پیش‌نیازهای ازدواج موفق

8 مورد از مهمترین پیش‌نیازهای ازدواج موفق

 • برای داشتن ازدواج موفق نیاز است قبل از ازدواج به دنبال پیش نیازهایی در خود و طرف مقابل باشیم. در این مقاله سعی خواهیم داشت که به تفصیل در مورد پیش‌نیازهای ازدواج موفق صحبت کنیم . در ذیل به مواردی اشاره خواهیم کرد که اگر هریک از آنها وجود نداشته باشد، باعث می شود که موفقیت در ازدواج تحت تاثیر قرار بگیرد.

  توجه به شرایط سنی در ازدواج

  سن زوجین در زمان ازدواج می‌تواند فاکتور بسیار مهمی باشد. زیرا از طرفی سن تا حدودی می‌تواند پختگی و بلوغ فکری و ثبات شخصیتی فرد را نشان دهد و از طرف دیگر سن افراد در میزان ثبات شغلی ، مالی و اقتصادی نیز تاثیرگذار است که می‌تواند بسیاری از فشارها و استرس‌های ناشی از ازدواج را کم کند. سن مناسب برای ازدواج برای افراد مختلف متفاوت است، اما بیشتر منابع سن حدود 20 – 25 سال برای دختران و 24 – 29 سال برای پسران را سن مناسب برای ازدواج می دانند . اختلاف سنی مناسب برای زوجین نیز بستگی به میزان پختگی عقلانی، هیجانی و اجتماعی در آنان دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله «آنچه در مورد سن ازدواج باید بدانید» مراجعه کنید .

  انعطاف‌پذیری؛ یکی از مهمترین پیش‌نیازهای ازدواج موفق

  برخورداری از سطوحی از انعطاف‌پذیری می‌تواند در پیش‌بینی آینده یک ازدواج و زندگی زناشویی بسیار تاثیرگذار باشد. افرادی که از انعطاف‌پذیری برخوردار نیستند، معمولا چهارچوب‌های مشخص و از قبل تعیین شده‌ای دارند که تحت هیچ شرایطی از آنها کوتاه نمی‌آیند و این مساله می‌تواند بر صمیمیت زوجین تاثیر بگذارد. از آنجا که در ازدواج ممکن است دو نفر با عقاید و نگرش‌های متفاوت نسبت به امور مختلف در کنار یکدیگر قرار بگیرند، داشتن انعطاف‌پذیری و برخی اوقات تا حدی کوتاه آمدن از مواضع خود می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و به طور کل افراد انعطاف‌پذیر ، افراد موفق‌تری هستند و انعطاف‌پذیری یکی از مولفه‌های سلامت روان در افراد است.

  پختگی عقلانی، هیجانی و اجتماعی

  پختگی در افراد تقریبا مهمترین مولفه برای یک ازدواج موفق است . پختگی عقلانی ، هیجانی و اجتماعی تضمین کننده موفقیت زندگی زناشویی است . کسی که به طور نسبی به پختگی فکری رسیده باشد معمولا خوب تصمیم می‌گیرد و در تصیمیماتش جوانب مختلف موضوع را در نظر می‌گیرد، به همین علت زمانی که برای ازدواج و آغاز زندگی زناشویی نیز تصمیم می‌گیرد، می‌توان به تصمیم او اعتماد کرد. این چنین فردی مسوولیت تصمیمات و عواقب آنها را می‌پذیرد و برای مشکلات احتمالی راه‌حلها را جستجو می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و شناخت ویژگی‌های افرادی که به بلوغ و پختگی رسیده‌اند می‌توانید به مقاله «منظور از بلوغ و پختگی در ازدواج چیست؟» مراجعه کنید.

  آمادگی پذیرش مسئولیت در زوجین

  آمادگی برای پذیرش مسئولیت در ازدواج از مهمترین پیش‌نیازهای ازدواج موفق است . افرادی که هنوز به مرحله‌ای نرسیدند که بتوانند مسئولیت‌های مختلف را بپذیرند و مسئولیت‌پذیر بودن را امتحان کنند ، افراد مناسبی برای ازدواج نیستند. افرادی وجود دارند که در هنگام زندگی با پدر و مادرشان تقریبا هیچگونه مسئولیتی ندارند و خودشان نیز تمایل چندانی به پذیرفتن مسئولیت‌ها ندارند. اینگونه افراد در زندگی زناشویی و مشترک با همسرشان نیز معمولا افراد مسئولیت‌پذیری نخواهند بود. برخی اوقات تمایل به ازدواج با افراد بزرگتر (با اختلاف سنی زیاد) یا افرادیکه از نظر مالی، تحصیلات یا جایگاه اجتماعی تفاوت زیادی با هم دارند، می‌تواند یکی از علت‌های احتمالی، فرار کردن از مسئولیت‌پذیری در زندگی باشد. چرا که فردی که از نظر سنی ، مالی ، شغلی و… بسیار جلوتر باشد، احتمالا حس مسئولیت‌پذیری بیشتری نیز خواهد داشت.


  مقاله پیشنهادی «آشنایی پیش از ازدواج | ۷ ویژگی افرادی که برای ازدواج مناسب نیستند»


  توانایی ابراز هیجان‌ها و صمیمیت

  توانایی ابراز محبت و صمیمی‌بودن که از مهمترین پیش‌نیازهای ازدواج موفق است، باید قبل از ازدواج حاصل شده باشد و جوان آماده ازدواج، باید اهمیت این موضوع را بداند که یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های او برای زندگی موفق، رسیدن به رشد و توانمندی در زندگی است. چه بسا دختر و پسرهایی که از امکانات مالی و مادی فراوانی برخوردار هستند اما از آنجا که مهارت محبت‌کردن و عشق ورزیدن را نیاموخته‌اند، بعد از مدت کوتاهی چون قادر به تحمل طرف مقابلشان نیستند و نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای عاطفی او باشند، به راحتی زندگی مشترکشان با مشکلی به نام طلاق عاطفی و حتی شکست منتهی می‌شود.

  توانایی مدیریت هیجان‌های منفی

  هیجان‌ها اعم از مثبت و منفی در زندگی ما بسیار مهم هستند ، چرا که هیجان‌ها نوعی حالت واکنشی در مقابل موقعیت‌ها و رویدادهای متفاوت است و ما را نسبت به ویژگی‌های کلیدی و اصلی  موقعیتی که در آن هستیم، آگاه می‌کنند. توانایی ابراز این هیجان‌ها یک مهارت مهم است که افراد می‌توانند آن را یاد بگیرند. افراد باید نشان‌دادن هیجان منفی مانند دلخوری و خشم و… از طرف مقابل را یاد داشته باشند چرا که خیلی از اوقات نشان دادن و ابراز اشتباه و ناصحیح هیجان منفی می‌تواند تنش‌ها و مشکلات زیادی را در روابط بین همسران ایجاد کند. ابراز هیجان‌ها یک مهارت است که افراد در سنین مختلف می‌توانند آن را یاد بگیرند.

  بلوغ و پختگی در ازدواج

  توانایی ابراز هیجان‌های مثبت

  در قسمت قبل در مورد ابراز هیجان منفی که اگر به شکل ناصحیح انجام شود، می‌تواند مشکل‌ساز باشد صحبت کردیم. اما شکل دیگر ابراز هیجان‌ها مربوط به ابراز هیجان‌های مثبت می‌شود. در روابط صمیمانه مانند آنچه در ازدواج و زندگی زناشویی اتفاق می‌افتد؛ ابراز هیجان‌های مثبت می‌تواند در صمیمیت و نزدیکی زوجین بسیار تاثیرگذار باشد. برخی افراد در ابراز هیجان مثبت به دیگران مشکل دارند و یا به طور کلی این عقیده را دارند که ابراز هیجان مثبت به دیگران لازم نیست. برخی افراد نیز در برقراری روابط نزدیک و صمیمانه با دیگران مشکل دارند. یادگیری ابراز هیجان مثبت می‌تواند در تحکیم روابط صمیمانه زناشویی بسیار تاثیرگذار باشد.

  برخوردار بودن از شرایط و امکانات در حد متعارف

  برای ازدواج و شروع زندگی زناشویی نیاز به برخورداری از امکانات در حد متعارفی است. خیلی از خانواده‌ها در ابتدای زندگی زناشویی به دنبال فراهم نمودن امکانات عالی برای فرزندانشان در شروع زندگی هستند، این امر می‌تواند در عین اینکه از فشارهای اقتصادی و مالی زوجین در ابتدای زندگی زناشویی بکاهد، باعث عدم مسئولیت‌پذیری در آنان شود، چرا که امکانات و شرایط ایده آل توسط خانواده‌ها برایشان فراهم شده است . داشتن ثبات مالی اگرچه درآمد در حد متوسطی باشد، می‌تواند بسیاری از نیازهای زوجین را در ابتدای زندگی زناشویی مرتفع سازد. نداشتن ثبات مالی در هنگام ازدواج می تواند از فشارزاترین مسائل در زندگی زوجین محسوب شود.

  در این مقاله سعی شد در مورد پیش‌نیازهای ازدواج موفق صحبت کنیم. شما می‌توانید در مورد ملاک‌ها و نکات مهم دیگر در ازدواج به مجموعه مقالات ازدواج موفق مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای ارزیابی شرایط در طرف مقابلتان از مشاوره تخصصی دکتر مژگان لطفی استفاده نمایید.

  رزرو تلفنی وقت مشاوره : 09107601980

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #