مشاوره قبل از ازدواج

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج بر شناخت متقابل زوجین

 • ازدواج یکی از مهمترین مراحل زندگی انسانهاست که اغلب با استرس، دودلی و تردید فراوان نیز همراه است. تصمیم‌­گیری برای ازدواج می‌­تواند سوالات زیادی را در ذهن افراد ایجاد کند. مشاوره قبل از ازدواج به سوالات و چالش­‌های ذهنی افراد پاسخ داده و به آنها کمک می‌­کند که بهتر و سریع­تر تصمیم بگیرند. مشاوره قبل از ازدواج با آموزش مهارت­‌های لازم برای زندگی مشترک، از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری می­‌کند و به بهبود روابط زناشویی و صمیمیت عاطفی آن­ها کمک می‌کند.

  اهمیت مشاوره قبل از ازدواج در تداوم زندگی مشترک

  پژوهش‌­های متفاوتی نشان داده‌­اند که داشتن مشاوره قبل از ازدواج می‌­تواند تا حد زیادی از مشکلات زناشویی  همچون مشکلات ارتباطی، خیانت، طلاق و .. پیشگیری کند. مشاوره قبل از ازدواج، نکات و نشانه­‌های خطرساز برای یک ازدواج را مشخص می‌­کند. مشاوره قبل از ازدواج مسائلی مانند هدف از ازدواج، شرایط سنی، تحصیلی، خانوادگی، مذهبی و … افراد را مورد برسی قرار می‌­دهد. در فرایند مشاوره و بررسی دقیق این موارد، نشانه‌­ها و نکات قابل تامل نیز بررسی خواهند شد. شرایط بسیار متفاوت زوجین در هر یک از وضعیت­‌های سنی، تحصیلی، شغلی و خانوادگی می‌­تواند هشدار­دهنده باشد. تفاوت زوجین از نظر ویژگی­‌های شخصیتی نیز بررسی می‌­شود. ویژگی­‌های شخصیتی و اخلاقی زوجین در موفقیت زندگی زناشویی بسیار تاثیرگذار است. مشاوره ازدواج زمینه‌­ای را فراهم می­‌کند که زوجین نسبت به نشانه­‌های هشدار­دهنده طرف مقابل در ازدواج حساس تر شوند.

  مشاوره قبل از ازدواج

  فرایند مشاوره قبل از ازدواج علاوه بر شناسایی مشکلات و نکات هشداردهنده طرف مقابل، به شناخت ویژگی‌­های خود یا خودشناسی در زوجین نیز کمک می‌­کند. وجود برخی ویژگی­‌ها مانند خودخواهی، کنترل­‌گری، وابستگی، خوش­بینی یا بدبینی زیاد و .. می‌­تواند آسیب‌­هایی را برای زندگی زناشویی به همراه داشته باشد.

  فرایند مشاوره قبل از ازدواج،  نقاط ضعف و کاستی‌­ها در افراد را برای زندگی مشترک روشن می­‌کند . علاوه بر این، بررسی تفاوت‌­های بین زوجین، میزان تناسب و تفاهم آن­ها در ازدواج، نیز از مسائلی است که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج بررسی می‌­شود. بررسی مسائل تاثیرگذار در زندگی زناشویی، شناسایی نکات و ویژگی­‌های خطرساز، آشنایی با ویژگی‌­های شخصیتی خود و طرف مقابل می­‌تواند بر تداوم، بهبود و ارتقاء زندگی زناشویی در آینده کمک کند.

  مزایای مشاوره قبل از ازدواج

  تصمیم‌­گیری سریع­تر و بهتر

  تصمیم‌­گیری برای ازدواج معمولا با سوالات بسیار زیادی همراه است که دغدغه و نگرانی زیادی ایجاد می­‌کند. مشاوره قبل از ازدواج با بررسی جامع شرایط زوجین، پاسخ مناسبی برای سوالات  فراهم می‌­آورد. فرایند مشاوره قبل از ازدواج این امکان را برای افراد فراهم می‌آورد که بتوانند زودتر و قبل از قرار گرفتن در موقعیت زندگی مشترک، مسائل، مشکلات، نقاط قوت و برتری­‌های ازدواج را دریابند.

  آموزش مهارت­‌های مورد نیاز برای زندگی مشترک

  بخشی از فرایند مشاوره قبل از ازدواج، به بررسی ویژگی­‌های رفتاری، شناختی و شخصیتی زوجین می‌پردازد. با شناسایی ویژگی‌­های هر یک از زوجین، نیازهای آن­ها به آموزش مهارت­‌های مختلف نیز مشخص می­‌گردد. زندگی مشترک رابطه نزدیک و صمیمی دو نفر با یکدیگر است که تحت تاثیر مسائل فردی، خانوادگی، فرهنگی و قومیتی است. به همین دلیل داشتن رابطه زوجی موفق، نیازمند داشتن مهارت‌های ارتباطی، مدیریت هیجانی، حل مسئله، همدلی و … است. مشاور ازدواج در آموزش مهارت‌­های مورد نیاز به افراد کمک خواهد کرد و خلا­های مهارتی در زندگی و رابطه زوجی را شناسایی خواهد کرد.

  آموزش در مورد برخورد با تعارض‌­ها و اختلاف­‌های زناشویی

  جلسات مشاوره قبل از ازدواج، به شما کمک می­‌کند که مشکلاتی که احتمالا در آینده در زندگی مشترک خود با همسرتان با آن برخورد کنید، را بدانید. آموزش نحوه برخورد با تعارض‌­ها و مشکلات در رابطه زوجی و میزان اهمیت و نحوه مقابله با آن­ها، از اهداف مشاوره قبل از ازدواج است.

  رزرو تلفنی وقت مشاوره : 09107601980

  تست‌­های مشاوره قبل از ازدواج

  در مشاوره قبل از ازدواج، در کنار برگزاری جلسات مشاوره، زوجین توسط تست‌­ها و پرسش­نامه­‌های مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌­گیرند. در این ارزیابی نیاز است طرفین از نظر ویژگی­های شخصیتی و تناسبی که باهم دارند، سلامت روانی، ثبات هیجانی، نگرش به ازدواج و زندگی مشترک مورد برسی قرار گیرند. بدین منظور نیاز است هر یک از زوجین، پرسشنامه‌­های معتبر روانشناسی و شخصیت مانند پرسشنامه نئو (NEO) فرم بلند، پرسشنامه نشانگان و مشکلات شخصیتی، پرسشنامه نگرش به ازدواج، پرسشنامه طرحواره­‌ها و .. را تکمیل نموده و نتایج توسط یک متخصص آشنا با مفاهیم فوق مورد تعبیر و تفسیر قرار گیرد. تفسیر نتایج و ترسیم یک پروفایل مشخص که حاصل از مصاحبه دقیق، ارزیابی روابط طرفین در جلسه و نتایج تست است، می­‌تواند منبع معتبری برای تصمیم‌­گیری در این خصوص باشد.

  پرسشنامه نئو (NEO) فرم بلند

  پرسشنامه شخصیتی نئو یا پرسشنامه پنج عاملی NEO ، یکی از معتبرترین تست‌های روانشناسی در دنیاست. این پرسشنامه ویژگی‌­های شخصیتی را مورد بررسی قرار می‌­دهد. پنج عامل اصلی مورد سنجش در این تست، روان‌نژندی، برون‌گرایی، اشتیاق به تجارب تازه، توافق‌پذیری و وظیفه‌شناسی هستند. ۵ عاملی که اغلب پژوهش‌­ها در بیشتر کشورهای دنیا نشان داده‌­اند که ۵ عامل بزرگ شخصیت محسوب می‌گردند.

  پرسشنامه نشانگان و مشکلات شخصیتی

   این پرسشنامه نشانه­‌های هشداردهنده و مشکلات شخصیتی را در افراد ارزیابی می­‌کند. علایمی مانند آسیب­‌پذیری بالا نسبت به استرس و هیجان­‌های منفی، بی­ثباتی هیجانی، رفتارهای شتابزده و تکانشی، بدبینی زیاد، عدم همدلی، رفتارهای عجیب و غریب ، عدم همدلی و …. با این پرسشنامه قابل بررسی هستند.

  پرسشنامه طرحواره‌ها

   از این پرسشنامه برای ارزیابی طرحواره‌­های فرد شامل بی‌­اعتمادی، بدرفتاری، بی­ثباتی، انزوای اجتماعی و ….. استفاده می‌­شود. بطور کلی طرحواره‌­ها، باورهای عمیق و محکم فرد در مورد خود و جهان اطراف است. طرحواره‌­ها به شدت بر رفتار، افکار و احساس‌­ها تاثیر دارند. به همین علت ارزیابی آن­ها در مشاوره قبل از ازدواج بسیار اهمیت دارد. نام دیگری که اغلب برای طرحواره به کار برده می­‌شود، تله­‌های زندگی است.

  پرسشنامه نگرش به ازدواج

  این پرسشنامه، نگرش افراد به ازدواج از ابعاد مختلف (نگرش بدبینانه به ازدواج، نگرش خوش­‌بینانه به ازدواج، نگرش واقع­گرایانه به ازدواج، نگرش ایده‌­آل­گرایانه به ازدواج) را بررسی می­‌کند. نگرش به ازدواج از عوامل موثر در کیفیت و موفقیت زندگی زناشویی است، به همین دلیل توصیه می‌­شود که در مشاوره قبل از ازدواج در زوجین ارزیابی شود.


  مقاله پیشنهادی «۱۰ باور غلط در ازدواج: با شناخت باورهای نادرست تصمیم درست بگیرید»


  چرا انجام مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟

  با توجه به پیچیده‌­تر شدن زندگی و نیاز به دریافت مشاوره در زمینه‌­های مختلف، گرفتن مشاوره در زمینه ازدواج نیز امری ضروری است. چرا که مشاوران خانواده به افرادی که درصدد تصمیم مهم برای شروع زندگی با فرد دیگر هستند، کمک می­‌کند تا در درجه اول خواسته‌­های خود را از این رابطه شناخته و در درجه دوم به درکی از ویژگی­‌های خود و طرف مقابل برسند. در فرایند مشاوره ازدواج تلاش می‌­شود هر یک از طرفین با میزان آمادگی برای ازدواج، میزان آمادگی برای پذیرش فرد دیگر به عنوان همسر، چالش‌­های پیش­رو و روش­‌های مختلف حل تعارض آشنا شوند. این امر به افراد کمک می­‌کند که با واقعیت‌­های محتمل در زندگی زناشویی پیش از بروز آن­ها آشنا شده و آمادگی مدیریت و حل و فصل آن­ها را پیدا کنند. مشاور به عنوان فردی بی­طرف تلاش می‌­کند از منظر سوم شخص، به ویژگی­‌های افراد و رابطه آن­ها نگاه کرده و در مورد حل تعارضات زناشویی و خاستگاه-های آن­ها، اطلاعاتی را به افراد ارائه دهد.

  اهمیت مشاوره قبل از ازدواج بر شناخت متقابل زوجین

  تست‌­های مشاوره قبل از ازدواج چگونه انجام می­‌شود؟

  به منظور انجام تست‌­های مشاوره قبل از ازدواج، از زوجین خواسته می‌­شود که تست­‌هایی که مدنظر مشاور ازدواج است، را به صورت آنلاین یا در مرکز انجام دهند. این تست­‌ها ممکن است برای افراد مختلف، تفاوت­هایی داشته باشد. در این مورد مشاور ازدواج به شما می­‌گوید که چه تستی برایتان بهتر است. پس از انجام این تست­‌ها و تکمیل پرسشنامه­‌ها، مشاور ازدواج نتایج هر کدام از زوجین را بررسی کرده و از نظر روانی، شخصیتی و نگرشی، زوجین را با هم مقایسه می‌­کند. پس از بررسی نتایج، خروجی تست­‌ها را با خروجی مصاحبه یکدست کرده و به ارائه مشاوره به زوجین خواهد پرداخت. تست­‌های ازدواج طوری ساخته شده­‌اند که تا حد زیادی می‌­توانند صحت و سقم پاسخ‌­های فرد و نیز سوگیری او را نشان دهند. از این رو، این تست‌­ها یکی از روش­‌های گرفتن اطلاعات در مشاوره قبل از ازدواج است.

  ویژگی بهترین مشاور ازدواج

  یکی از نگرانی‌­هایی که افراد برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج دارند، انتخاب یک مشاور خوب است. مشاور ازدواج، مسائلی مانند سلامت روانی، ثبات هیجانی، نگرش به ازدواج و زندگی مشترک، ویژگی­‌های اخلاقی و شخصیتی، میزان تناسب زوجین، هدف آن­ها از ازدواج و … را بررسی می­‌کند. به همین دلیل باید فردی مشاوره ازدواج را انجام دهد که با مسائل مذکور کاملا آشنا باشد. فردی که تحصیلات مرتبط در این زمینه را داشته باشد و تجربه کافی در این حوزه را کسب کرده باشد، می­‌تواند به عنوان مشاور خوب معرفی گردد. توصیه می‌­شود از یک فرد متخصص در حوزه روانشناسی بالینی کمک بگیرید که بتواند از نظر شناخت مشکلات سلامت روان و مشکلات شخصیتی نیز به شما کمک کند.

  نتیجه­‌گیری

  ازدواج یکی از مهمترین و چالش برانگیزترین تصمیماتی است که هر فرد در طول زندگی خود با آن دست و پنجه نرم می‌­کند. گرفتن تصمیم مناسب، می­‌تواند بسیاری از عوارض کوتاه­مدت و بلندمدت ازدواج را کنترل کند. مشاوره قبل از ازدواج به شناسایی مشکلات و مسائل هشداردهنده در خود و طرف مقابل و همچنین شناسایی مشکلات پیش رو کمک زیادی خواهد کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #