آمادگی برای ازدواج

نشانه‌های آمادگی برای ازدواج در مردان و زنان

 • متاسفانه بسیاری از افراد تصور می‌کنند اگر بتوانند با شخصی ملاقات کنند که با ویژگی‌های مورد نظرشان مطابقت دارد می‌توانند ازدواج موفقی را تجربه کنند. اما یافتن فردی ایده‌آل تنها بخشی از نیازمندی‌های یک ازدواج موفق است. داشتن استانداردهای مطلوب و دلخواه لازم است اما هیچگاه کافی نیست. شروع هر مرحله جدید از زندگی نیازمند کسب آگاهی و توانمندی‌های مرتبط با آن دوره است. ازدواج نیز مرحله جدیدی از زندگی می‌باشد که از این قاعده مستثنا نیست. بدین جهت هر دو فردی که قصد ازدواج دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که آیا آماده وارد شدن به این مرحله هستند؟ بنابراین یکی از مهمترین موارد مورد توجه باید شناسایی نشانه‌های آمادگی و یا عدم آمادگی برای ازدواج در خود و فرد مقابل باشد که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.


  مقاله پیشنهادی «منظور از بلوغ و پختگی در ازدواج چیست؟»


  این علائم یعنی آمادگی ازدواج دارید

  1. شما می‌دانید که چرا می‌خواهید ازدواج کنید

  از خودتان سوال کنید دلیل تصمیم من برای ازدواج چیست؟ صرفاً برای اینکه دیگران ازدواج می‌کنند، شما نیز می‌خواهید بگویید من هم ازدواج کرده‌ام؟ یا خودتان این تصمیم را گرفته‌اید زیرا به فرد مقابلتان علاقه دارید، دوست دارید مسیر زندگی‌تان را با او ادامه دهید و آینده خود را با او تصور کرده‌اید؟ اگر دلیل تصمیم شما برای ازدواج، فشاری است که از سمت دیگران به شما تحمیل شده است یا تنها به دلیل رفع نیازهای جنسی خود تصمیم به ازدواج گرفته­‌اید، بار دیگر به هدف ازدواج‌تان فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید.

  1. به بلوغ رسیده‌اید

  یکی از ابعاد مهم بلوغ که در ازدواج  نیز بسیار مهم است، بلوغ فکری و عاطفی می‌باشد. افراد مختلف در سنین متفاوتی به بلوغ می‌رسند. بنابراین نمی‌توان سن یکسانی را برای ازدواج تمامی افراد تعیین کرد. اما به طور کلی می‌توان گفت افراد بالغ افرادی مستقل، مسئولیت‌پذیر و متعهد هستند، استقلال فکری خوبی دارند، دیدگاه واقع‌بینانه‌ای به مسائل دارند، سعی‌ دارند با مشکلات منطقی برخورد کنند، روی افکار و احساسات خود کنترل داشته و می‌توانند احساساتشان را به شکلی مناسب مدیریت و بروز دهند.

  1. مشکلی با تنها بودن نداشته و از آن لذت می‌برید

  گاهی ممکن است فرد برای فرار از احساس تنهایی وارد رابطه‌ای شده و یا تصمیم به ازدواج بگیرد. این اقدام کاملاً اشتباه است و فرد را در آینده دچار مشکل خواهد کرد. شما زمانی آماده ازدواج هستید که مشکلی با تنها بودن خود ندارید و علت ازدواج‌تان پر کردن جای خالی افراد دیگر و تنهایی نمی‌باشد.

  آمادگی برای ازدواج

  1. ثبات مالی دارید

  یکی از دلایل بحث و مشکلات زناشویی مسائل مالی است. بدون شک پول و ثروت تضمین کننده خوشبختی نیست، اما نبود آن نیز ممکن است برنامه‌ریزی‌های زندگی مشترک را به حاشیه ببرد. همچنین مشکلات اقتصادی می‌تواند منجر به اضطراب و تنش در زندگی زناشویی شده و به شدت ارتباطات بین‌­فردی را دچار مشکل کند.

  1. مشکلی با پذیرفتن اشتباهاتتان ندارید

  همه ما ممکن است در زندگی مرتکب خطاها و اشتباهاتی شویم. گاهی این اشتباهات اثرات منفی بر روابط بین فردی ما می‌گذارد. برای مثال ممکن است هنگام عصبانیت به همسر خود پرخاش کرده و یا با جمله‌ای باعث ناراحتی او شوید. در این مواقع لازم است قبل از هر عملی؛ ابتدا اشتباه خود را پذیرفته و عذرخواهی کنید سپس به توضیح علت اشتباه خود بپردازید. پذیرفتن اشتباهات خود جزیی از فرایند بلوغ فکری و شناختی است که لازمه زندگی زناشویی است.

  خدمات آنلاین مشاوره ازدواج

  1. قصد تغییر فرد مقابلتان را ندارید

  با فردی ازدواج کنید که او را همان گونه که هست دوست دارید و می‌پذیرید. از ارتباطی که با او دارید لذت برده و خواستار تداوم آن هستید. برخی از افراد تصور می‌کنند که با ازدواج و تعهد به زندگی مشترک می‌توانند فرد مقابل خود را تغییر دهند و یا روابطشان را به شکل دیگری پیش ببرند. اما واقعیت این است که ازدواج التیام بخش مشکلات نیست و نمی‌تواند روند ارتباطات میان‌فردی شما را تغییر دهد.

  1. توانایی حل مشکلات با همکاری فرد مقابلتان را دارید

  تعارض و مشکلاتی که در طول زندگی تجربه می‌کنید، بخشی از زندگی همه ما انسان‌ها می‌باشد؛ اما نکته مهم، شیوه برخورد و حل این تعارضات است. از طرف دیگر پس از ازدواج نیز جنس مشکلات شما متفاوت شده و نیازمند این هستید که بتوانید این مشکلات را با شریک زندگی‌تان به اشتراک گذاشته و با همفکری هم به دنبال راه حل مناسب باشید. پس اگر هنوز از پس مشکلات خود به تنهایی برنمی­‌آیید، به این معناست که احتمالا در حل مشکلات در زندگی مشترک نیز خیلی موفق نخواهید بود. حل مساله و مشکل یک مهارت است که با آموزش می­توانید آن را فراگیرید. اگر در این زمینه مشکل دارید، می‌­توانید از یک روانشناس کمک بگیرید.

  1. در ذهنتان برنامه‌‌ریزی بلند‌مدتی با شریک زندگی خود دارید

  همه ما در ذهن خود برای رسیدن به اهداف و زندگی ایده‌آل‌مان نقشه راهی را تجسم می‌کنیم. سعی داریم تا برای تمامی ابعاد زندگی خود برنامه‌ریزی داشته و نتیجه دلخواه را به دست بیاوریم. حالا اگر شما در این برنامه‌ریزی، فرد دیگری را نیز در نظر گرفته و جایگاهی برای او به عنوان همسر آینده‌تان قائل هستید، می‌توان گفت یکی از نشانه‌های آمادگی ازدواج را دارید. لازمه زندگی زناشویی این است که بتوانید یک نفر را در کنار خود به طور کامل بپذیرید و اهداف و نیازهای او را نیز مانند اهداف و نیازهای خود پذیرفته و در جهت آن تلاش کنید.

  1. فرد مقابل را می‌شناسید و به او اعتماد دارید

  شناخت، فاکتور مهم دیگری است که نباید فراموش کنید. شما باید شناخت نسبتاً کاملی از کسی که می­خواهید با او ازدواج کنید، داشته باشید. برای مثال درباره نگرش­ها، باورها، مسیر زندگی و اهداف او اطلاع دارید و با توجه به این موضوع، او را دوست دارید. همچنین مدت زمان کافی برای آشنایی با او سپری کرده‌اید تا اعتماد شما را جلب کرده و کاملاً به او اعتماد دارید. زیرا اعتماد برای تداوم ازدواج امری ضروری به شمار می‎‌رود.

  1. با فرد مقابل رابطه عمیقی را تجربه می‌کنید

  قطعاً شما نیز مانند دیگر افراد ارتباط‌های مختلفی را با عمق‌های متفاوت تجربه کرده‌اید. گاهی این روابط تنها به گفتگوهای سطحی و زودگذر محدود می‌شوند؛ گفتگوهایی درباره موضوعات کم اهمیت و روزمره. اما برخی از ارتباط‌ها از عمق و صمیمیت بیشتری برخوردارند، طوری­که درباره موضوعات مهم زندگیتان هستند. تجربه کردن رابطه‌ای صمیمی با فردی که قصد ازدواج با او را دارید، نیز فاکتور بسیار مهمی است.

  غیر از مواردی که در بالا ذکر شد، ممکن است برخی نشانه‌ها در زنان و مردان نیز وجود داشته باشد که آمادگی بیشتر برای ازدواج را در آن­ها نشان دهد. در قسمت بعد به آن­ها خواهیم پرداخت.

  آمادگی برای ازدواج

  نشانه‌های آمادگی مردان برای ازدواج چیست؟

  تامین حداقل‌های زندگی

  همانطور که در نشانه‌های عمومی آمادگی برای ازدواج ذکر شد ثبات مالی از فاکتورهای مهمی است که نباید نادیده گرفته شود اما این مورد برای مردان از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنابراین مردانی که حداقل شرایط مالی برای ازدواج را دارند و در رابطه با درآمد و توانایی مالی خود صحبت کرده و فرد مقابل خود را آگاه می‌کنند، آمادگی بیشتری را برای ازدواج نشان می‌دهند.

  علاقه‌مندی به پدر شدن

  مردانی که در رابطه با موضوعاتی مانند کودک و پدر شدن صحبت می‌کنند و یا علاقه خود را برای داشتن فرزند در آینده نشان می‌دهند به نسبت مردانی که توجهی به این مسائل نشان نمی‌دهند؛ برای ازدواج و تشکیل خانواده مصمم‌تر هستند.

  نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج چیست‌؟

  تصمیم‌گیری درست و منطقی و مدیریت‌کردن احساس‌­ها

  شرایط زندگی همیشه یکسان و پایدار نیست. در طول زندگی تنش‌ها و موقعیت‌های حساسی به وجود می‌آید که ممکن است باعث غلبه احساسات شود. از این جهت زنانی که بتوانند در این زمان‌ها منطقی تصمیم بگیرند و احساساتشان را کنترل کنند در اداره کردن زندگی مشترک موفق‌تر هستند.

  اهمیت به خود

  زنانی که برای خود ارزش قائل هستند، زنانی هستند که برای رسیدگی به علایق‌شان در زندگی زمانی را اختصاص می‌دهند. آنها همچنین با دیگران از جمله خانواده و شریک عاطفی‌شان وقت می‌گذرانند؛ بنابراین در طولانی مدت احساس سرزندگی خود را حفظ کرده و به علاوه خودشان توجه مناسبی به تمامی اطرافیانشان نشان می‌دهند.

  علاقمندی به نقش مادری

  یکی از نقش‌هایی که زنان ممکن است پس از ازدواج برعهده بگیرند، نقش مادری است. بنابراین باید به این موضوع توجه کرد که فرد چه احساسی نسبت به این نقش دارد و یا برنامه‌ای برای پذیرش این نقش خواهد داشت یا خیر؟

  رزرو تلفنی وقت مشاوره : 09107601980

  نشانه‌های عدم آمادگی برای ازدواج چیست‌؟

  گذشته را پشت سر نگذاشته‌اید

  اگر هنوز به مرور خاطرات قبلی خود می‌پردازید و اثرات رابطه شکست خورده گذشته خود را احساس می‌کنید برای ازدواج عجله نکنید. برخی از افراد با اینکه هنوز در فکر رابطه قبلی خود مانده‌اند، وارد رابطه‌ای جدید شده و یا حتی به ازدواج و تعهد به فردی که تازه وارد زندگیشان شده است فکر می‌کنند. بهتر است ابتدا به مرور و حل مسائل گذشته خود بپردازید و سپس برای ازدواج اقدام کنید.

  مدت زمان زیادی از شناخت فرد مقابلتان نگذشته است

  همانطور که می‌دانید شناخت فردی که قصد ازدواج با او را دارید از اهمیت بسیاری برخوردار است، و شناخت صحیح نیز با گذشت زمان حاصل می‌شود. صرف مدت زمان بیشتر به شما کمک می‌کند تا با شیوه تفکر، باورها، نگرش­ها، نحوه آداب معاشرت، شیوه حل تعارضات و … فرد مقابل آشنا شوید و سپس تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید با این فرد ازدواج کنید یا خیر. بنابراین اگر برای مدت کوتاهی فرد مقابلتان را می‌شناسید، بهتر است کمی صبر کنید. شناخت کافی قطعا پس از گذشت مدت زمان کوتاه به دست نمی‌آید.

  دوستانتان ازدواج کرده‌اند پس شما نیز باید ازدواج کنید

  اگر برای این تصمیم به ازدواج گرفته‌اید که بقیه دوستان و اطرافیانتان ازدواج کرده‌­اند و تنها شما مجرد هستید، از این تصمیم جداً خودداری کنید. ازدواج تصمیم مهمی است که تمامی ابعاد زندگیتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ازدواج نیازمند به دیدگاهی روشن راجع به مسائل زناشویی و مهارت‌های زندگی مربوط به این حیطه می‌باشد.

  در حل اختلاف نظرها ناتوان هستید

  یکی از ویژگی‌های مهم یک رابطه سالم، داشتن توانایی حل تعارضات و تنش­‌ها به شیوه صحیح است. اگر پس از بروز هر اختلاف نظری، به جای شنیدن نظرات، درک کردن و در نهایت جستجوی راه حل؛ با فرد مقابلتان به مجادله می‌پردازید برای ازدواج عجله نکنید. به ویژه زمانی که این مسئله چندین بار تکرار شده و موضوع مجادله نیز جدید نیست. اگر مشکلات بی‌ن­فردی به غیر از این رابطه، در روابط دیگرتان نیز دیده می­‌شود، برای رفع این مشکل به یک روانشناس مراجعه نمایید تا مشکل بررسی و رفع گردد.


  مقاله پیشنهادی «طرحواره چیست؟ انواع طرحواره و تاثیر آن در زندگی + دانلود پرسشنامه جفری یانگ»


  نتیجه‌گیری

  شک و دودلی در رابطه با ازدواج، تردید برای آماده بودن و شروع زندگی مشترک، ترس از عدم آمادگی و نیازمند به زمان بیشتر بودن؛ همه این موارد تجربیات مشترک افرادی هستند که قصد ازدواج دارند. اگر یکی از اعضا خانواده‌تان در آستانه ازدواج بوده اما همچنان در رابطه با آمادگی خود یا فرد مقابل برای ازدواج تردید دارد؛ آگاهی از نشانه‌های ذکر شده برای آمادگی و یا عدم آمادگی ازدواج می‌تواند کمک موثری برای او باشد. شما می‌توانید در کنار ارزیابی‌های مورد نظر خود، این نشانگان را نیز مورد توجه قرار داده و هر یک از علائم را در خود و یا فرد مقابل بررسی کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  به اشتراک گذاری:

  Facebook
  LinkedIn
  Telegram
  WhatsApp
  Email

  مقالات مرتبط

  #